Основи логистике
Аутори: Марко Андрејић, Марјан Миленков
Потреба да се дефинишу обим, садржај и структура градива које се изучава из предмета Основи логистике на основним академским студијама и уједно припреме садржаји за подршку реформе командно-штабног усавршавања за официре логистике, као и недостатак одговарајућег уџбеника, резултирали су овом обимном публикацијом. Уџбеником су обухваћени садржаји из комплексног предмета Основи логистике, у складу са постојећим наставним планом и програмом, потребама праксе и савременим трендовима.
(Београд, 2012., на српском језику, 683 стр.)
Право оружаних сукоба – Међународно ратно право, Међународно хуманитарно право
Приредио: Александар Мијаиловић
Намењена упознавању припадника оружаних снага са прописима и процедурама у правним инструментима међународног права оружаних сукоба, сккрипта су осмишљена као помоћ и смернице у извршавању дужности војног персонала у оружаном сукобу.
(Београд 2012., на српском језику, 137 стр.)
„Међународни аспект сајбер ратовања“
Аутор: мр Младеновић Драган
Књига је у потпуности оригинална, јер у теoријском фонду и стручној литератури не постоји велики број одговарајућих радова из области сајбер ратовања, чак и у глобалним размерама. Оригиналност се огледа и у ставу аутора о новим начинима регулисања суверенитета држава у сајбер простору и његовог правног статуса, посебно у погледу предлога за могуће истовремено регулисање сајбер простора заједничком баштином човечанства и подручјем у потпуном државном суверенитету.
Велики значај ове књиге огледа се у научном доприносу у регулацији војних сукоба у сајбер простору у будућности с обзиром на оскудност претходне стручне грађе из наведене области, велику угроженост свих држава од сајбер ратовања и предвиђања да ће након 2012. године сајбер ратовање бити толико изражено да ће га обавезно укључивати стратегије националних безбедности свих држава.
„Тимски рад у систему одбране“
Aутори: др Марко Андрејић и др Обрад Чабаркапа
Примена тимског рада као незаобилазног организационог облика и начина за решавање сложених проблема наметнута је сложеношћу и интердисциплинарним планирањем у систему одбране, као и све строжим захтевима који се постављају пред организациона решења, а у вези су са потребом праксе, захтевима времена и савременим трендовима у области организационих наука и менаџмента.
Садржај је систематизован у неколико глава: потребе за применом тимског рада, избор чланова тима, управљање тимом и предности и недостаци тимског рада.
Књига је почетни информативни приручник за различите управљачке нивое у систему одбране, као и за све који тимски решавају сложене проблеме.
„Војна топографија“
Аутор: др Миодраг Регодић
Уџбеник је резултат повезаности теоријске анализе, сложене методологије и геодетске базе. Садржај је заснован на чињеницама и војној струци, а са геодетског и топографског становишта на науци.
Материја је систематизована у поглавља, објашњен је задатак војне топографије, појмови о Земљи као планети, картографске пројекције и топографске карте и мерења, оријентација на земљишту и процена земљишта, геотопографски материјали и аерофото-извиђање.
Уџбеник је богато документован сликама, графичким и табеларним приказима и оригиналним картографским материјалом.
„Војна географија 1“
Аутори: др Љубомир Гиговић и др Драгољуб Секуловић
Уџбеник је заснован на достигнућима војних наука и праксе, као и других сродних наука. Уважава захтеве концепције и доктрине одбране, а у функцији материје су и карте, табеле, графикони и шеме.
Садржај је подељен на три области (војногеографске карактеристике математичко-географских, физичко-географских и друштвено-географских чинилаца Србије) од којих свака садржи неколико поглавља (географски, војни и релативни положај Србије; карактеристике рељефа, климе, копна, вода и вегетације, педолошки и геолошки састав копна; обележја становништва, насеља, карактеристике саобраћаја и привреде).
„Заштита животне средине“
Аутори: др Младен Вуруна, др Саша Бакрач, др Милутин Љешевић, др Мишко Милановић
Животну средину различито тумаче појединци, групе, па и друштво. Познавање елемената и фактора животне средине, тумачењем њених појава и процеса, као и анализом узрочно-последичних веза свих чинилаца, али и усвајањем сазнања, опажањем и учењем, животно окружење може се оплеменити и заштитити од негативних утицаја.
Уџбеник је настао из вишегодишњег искуства аутора, а сложеност проблема животне средине, као и питања из теорије и практичних сазнања, условила су конципирање садржаја.
Текст је систематизован у неколико поглавља: развој сазнања о животној средини; човек и биосфера; еколошки фактори; загађивање ваздуха, воде и земљишта... али и васпитно-образовни процес заштите животне средине