Брошура „ВАЗДУХОПЛОВСТВО И ПРОТИВВАЗДУХОПЛОВНА ОДБРАНА ВОЈСКЕ СРБИЈЕ” нуди сажет преглед сто година дуге историје српског војног ваздухопловства, приказујући војну технику која се користила и која се користи у В и ПВО Војске Србије. Двојезична брошура обогаћена је бројним фотографијама и техничко-тактичким карактеристикама ваздухоплова.
Ова књига намењена је широком кругу људи које интересују авиони, а посебно млазни борбени авиони, онима чија је то струка или су заљубљеници у ову врсту летелица. Настојало се да се материја изложи на што популарнији начин, како би била доступна и читаоцима са мањим предзнањем из ове области. Описана су укупно 203 млазна борбена авиона, а они су разврстани по земљама које су њихови произвођачи.
„Вишенаменски борбени авиони“
Аутор: др Славиша Влачић
Карактер ваздушне моћи, као и перцепција фактора који је чине, променили су се појавом нове категорије авиона која се данас назива вишенаменски борбени авиони. Суштина је њихова способност за успешно извођење ловачких, бомбардерских, јуришних и извиђачких задатака, а у овој књизи представљени су великим бројем слика у боји, табела, шема и графикона.
Техничка еволуција у погледу аеродинамике, конструкције, погона и опреме ваздухоплова обезбедила је постизање импресивних перформанси, високог нивоа маневарских способности и употребу најнапреднијих ваздухопловних убојних средстава за дејство са великих удаљености.
Вишенаменски борбени авиони су свестрани, мобилни и аутономни, што их чини различитим од других борбених платформи. Стога су они основна ударна компонента савремених ваздухопловних снага и представљају јединствен борбени систем, али и средство са дугим веком употребе.
„Орао – поглед из југословенског угла”
Аутор: Александар Радић
На веома занимљив начин у овој књизи приказани су настанак чувеног ваздухоплова, као и његов живот у бурним догађајима од његовог настанка до данас. Аутор је на систематичан начин, врло детаљно описао развојни пут авиона „орао”, од идејне замисли, процеса конструисања, испитивања и увођења у наоружање, до серијске производње и експлоатације, како у домаћем ваздухопловству тако и у Румунији, са којом је авион развијан и произведен у кооперацији. Као производ домаће памети и индустрије, са потпуно освојеним ремонтом, а полазећи од стања истрошености временских и експлоатационих ресурса и борбених могућности, авион „орао” је и данас актуелан и перспективан за даљу употребу у авијацијским јединицама Војске Србије.
„Борбени хеликоптери“
Аутор: др Драган Цветковић
Књига о хеликоптерима, посебно војним борбеним, говори о летелицама тежим од ваздуха, које покреће један или више ротора сачињених од лопатица, а који полећу и слећу вертикално, због чега су погодни и за тешко доступне терене.
Текст, слике и шеме део су тринаест глава (историјат развоја хеликоптера; конфигурације; погонске групе које чине део конструкције; подела: за напад и подршку, осматрање и извиђање, борбу против подморница; разврставање по земљама произвођачима: САД, СССР–Русија, Француска, Холандија, Немачка, Јужноафричка Република, Велика Британија, Индија, Бразил, Кина, Јапан).
Интересантан део чине додаци: ознаке или скраћенице, интерне ознаке, тренутни систем означавања у САД и наоружање.