20.03.2026

Промоција издања МЦ „Одбрана“ на Међународном новосадском сајму књига



Медија центар „Одбрана“, Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, који и ове године учествује на Међународном новосадском сајму књига, данас је на свом штанду у хали 1 посетиоцима представио два нова издања.  

Реч је о књизи „Споменица погрома у Бачкој 1941‒1942.” аутора протојереја-ставрофора Владана Симића, историчара Петра Ђурђева, и протођакона Мирослава Николића, и монографији „Војна болница у Петроварадину (1689–2024)”, пуковника у пензији Драгана Коруге.

У првом делу промоције, говорећи о издавачкој делатности јединог српског војног издавача, начелница Одсека у „Војној књизи“ др Александра Пећинар, истакла је да војно издаваштво има веома важно место у систему одбране, и да је та делатност од Другог светског рата организован и непрекидан процес.
Према њеним речима, са више од сто издања годишње, Медија центар „Одбрана“ има значајно место на издавачкој мапи Србије, иако је већи део наслова намењен систему одбране.



Уредник у „Војној књизи“ Мирјана Сандић, у уводном делу представљања дела „Споменица погрома у Бачкој 1941‒1942.”, рекла је да су истраживања тројице аутора обједињена и организована у неколко целина, а да су у књизи описани догађаји током окупације, превасходно злочини почињени над становницима тог региона. Према њеним речима, књига о тој теми први пут на једном месту доноси - архивску грађу, документе, изјаве сведока, попис жртава, фотографије са места злочина, као и читуље.

Она је истакла и да припадници Речне флотиле Војске Србије више деценија активно учествују на помену жртвама Новосадске рације, чиме доприносе култури сећања на ове трагичне догађаје.



Један од аутора књиге „Споменица погрома у Бачкој 1941‒1942.”, историчар Петар Ђурђев, представљајући то издање, говорио је о историјском контексту трагичних догађаја, као и о ратним злочинима с почетка Другог светског рата, који се, како је казао -  никако не могу назвати рацијом већ погромом. Упућујући речи захвалности издавачу, Медија центру „Одбрана“, Ђурђев је истакао да књига није написана да би попуњавала место на полици библиотеке, „већ у нашем сећању“, те да има за циљ да буде један од подстицаја да се осветле све околности и места страдања жртава, за које је „заборав највећа неравда“.

Најављујући представљање још једног дела везаног за историју војвођанског простора -  монографије „Војна болница у Петроварадину (1689–2024)”, пуковника у пензији Драгана Коруге, уредница у Одељењу „Војна књига“ Ана Глишовић истакла је да књига пружа свеобухватан увид у најважније историјске догађаје, као и значајне личности које су допринеле настанку и развоју Војне болнице у Новом Саду.

Аутор монографије, пуковник у пензији примаријус доктор медицинских наука Драган Коруга, донедавно управник Војне болнице Нови Сад, истакао је да књига представља драгоцен допринос разумевању важног дела историје нашег војног санитета и да је незаобилазан допринос историји медицине на нашим просторима.



Говорећи о садржају, рекао је да је његов циљ био да податке које је, као руководилац, наследио од пуковника др Владе Патића, допуни архивском грађом и новим подацима, како би све заједно презентовао јавности, а као илустрацију тезе „и о славним пацијентима“ који су лечени у петроварадинској војној болници, споменуо да је њен пацијент био и свети Петар Цетински, коме је 1784. године, уочи хиротонисања, на сломљену руку стављен први ортопедски гипс у свету.

На Међународном новосадском сајму књига, осим Медија центра „Одбрана“, своја дела излажу бројни  српски и регионални издавачи из области књижевности, издаваштва и медија. Мото овогодишњег сајма књига је „Прочитај и учитај“.
photoФОТО ГАЛЕРИЈА