12.03.2014

У Дому Војске представљен роман „Дванаест грешника“



У Дому Војске Србије вечерас је представљен роман „Дванаест грешника“ Јована Радовановића, деведесеттрогодишњег пуковника у пензији, публицисте и некадашњег новинара „Народне армије“.

О књизи, за коју је аутор 2013. године добио прву награду на књижевно-историографском конкурсу Фондације „Драгојло Дудић“, говорили су проф. Миодраг Игњатовић, доктор књижевности, Зоран Р. Ковачевић, књижевник и аутор.

Игњатовић је истакао да и јунаци књига морају бити људи, и то људи по средини, који се не истичу ни врлином ни богатством и који су нама најсличнији.

- Од тога је и пошао, сада увелико времешни и литерарно надарен пуковник Радовановић, многима познат по вредној научно-фељтонистичкој делатности и драгоценом, бројном опусу. У најновијој књизи доказао се као врстан приповедач. Обиље животних фрагмената, романтичких али и трагичних сцена, одолевање и колебање конкретних људи, овде су мајсторском руком и зналачком драматургијом испунили више од 200 страница романа који је завредио примат награде „Драгојло Дудић“, рекао је књижевник.

Зоран Ковачевић је нагласио да му је част што присуствује и учествује у вечерашњој промоцији као пријатељ Јована Радовановића, и препоручио свима да роман прочитају.

- Књига је необично написана, на модеран начин. Очекујем да Јован настави да пише и да се појави и трећа књига о овој теми, теми човека, која заслужује и филмску реализацију, рекао је Ковачевић и прочитао неколико афоризама о роману и темама у њему.

Аутор је захвалио на „задивљућујој пажњи присутних“ и пожелео да се заједно сретну и на промоцији неке од наредних књига које ће написати.

У уметничком програму, који је водио др Мирољуб Васић, научни саветник, учествовао је гудачки квартет Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“.

Трагична трансформација партизана-дезертера на примеру четворице партизанских старешина једне чете и осам бораца, који су напустили свој положај и кренули у Србију, аутору је послужила да борце, страдалнике, с ореолима мучеништва, назове „грешницима“. Роман у коме се нижу слике људи-бораца далеко од завичаја, који ратујући често у немогућим условима, у несносној глади и под сумњама да ли ће се пробити из „обруча“, прожет је бројним психолошким елементима.

photoФОТОГАЛЕРИЈА