04.12.2019

Отворена изложба - Aрхитекта Владимир Николић (1857-1922)



Изложба Музеја града Новог Сада Aрхитекта Владимир Николић (1857–1922) отворена је данас у Великој галерији Дома Војске Србије. Реч је о човеку који је оставио дубок траг у архитектонском наслеђу Сремских Карловаца и Војводине. На отварању изложбе у име Медија центра „Одбрана” присутнима се обратила потпуковник Биљана Пашић, o изложби су говорили и др Гордана Петковић, аутор изложбе и музејски саветник,  Миланa Вучковић унука архитекте Владимира Николића и академик Бранислав Митровић, који је изложбу и отворио.
 
Потпуковник Биљана Пашић је истакла да ће захваљујући сарадњи са Музејом града Новог Сада након сремскокарловачке и новосадске публике, поставку моћи да погледа и београдска.

„Ако бисмо имали задатак да архитекту представимо у једној реченици, онда бисмо свакако цитирали Милана Кашанина који је рекао: Владимир Николић је несумњиво архитекта од вредности: био је то човек лепог знања, од мере и укуса, који је умео да изабере и да распореди, и који због тога, на сваки начин, иде у најбоље архитекте који су код нас градили у класичном стилу, рекла је потпуковник Пашић.
 
Говорећи о настанку изложбе др Гордана Петковић је истакла да изложбе не би било да се једног дана 2012. године није јавила госпођа Милана Вучковић, са жељом да поклони Музеју дедине фотографије, документа, архитектонске планове, уметничка дела, намештај и личне предмете, које је после смрти архитекте Николића, 1922. године, почела да сакупља његова сестра Милана. 
 
О делу Владимир Николића присутне је упознао академик Бранислав Митровић. Он је рекао да је Николић значајан српски архитекта великог и респектабилног опуса, али помало заборављен у нашој средини. Побројао је и представио његова најзначајнија дела, од којих се посебно издваја Патријаршијски двор у Сремским Карловцима из 1896. године, чији је пројекат Николић израдио на позив патријарха Георгија Бранковића.

– Ова изложба, као и претходна монографија и изложбе које су се десиле јесу добра подлога да се многа питања из биографије овог значајно архитекте из наше прошлости проблематизују, разјасне и да се његова улога у историји српске архитектуре позиционира на право место  – истакао је академик Митровић.
 
Присутнима се обратила и унука архитекте и изразила задовољство што се остварио њен сан, а и сан њеног оца да се овако нешто величанствено деси  у Београду.
 
Изложба Aрхитекта Владимир Николић (1857–1922) први пут је постављена у Патријаршији у Сремским Карловцима 2015, потом у Новом Саду, а 2016. и у његовој  родној Сенти.
 
photoФОТОГАЛЕРИЈА