28.02.2017

Промоција књиге "Срби-Руски војни заповедници од времена Петра Великог до Октобарске револуције"



У атријуму некадашњег Ратничког дома, данас Дома Војске Србије, јавности је представљена још једна књига Медија центра „Одбрана“, „Срби - руски војни заповедници од времена Петра Великог до Октобарске револуције“ аутора Душана Бабца. Поред бројних гостију и љубитеља књиге промоцији је присуствовао и министар културе и информисања у Влади Србије Влада Вукосављевић.

О књизи необично дугог наслова „Срби - руски војни заповедници од времена Петра Великог до Октобарске револуције“ веома надахнуто и инспиративно су говорили представник издавача директор Медија центра „Одбрана“ пуковник Стевица Карапанџин, уредница издања Драгана Марковић, рецензент др Алексеј Тимофејев и аутор др Душан Бабац. 

Поздрављајући присутне пуковник Стевица Карапанџин је кроз изводе из величанствене „Сеобе“ Милоша Црњанског подсетио на непрекидне сеобе српског народа чији је део (нарочито панонски милитари), ковао историју далеко од родног краја, стремећи слободи. О заоставштини предака данас сведоче топоними: Панчево, Суботица, Мошорин, Бечеј, Вараждин, Земун, Сомбор... који се могу наћи по Русији, Украјини, Румунији.

- У руској војсци, само у Бородинској бици било је седам генерала Срба, и међу њима командант централног дела фронта Руске армије, генерал Милорадовић – српски син из Херцеговине. (---) Изузетан је осећај када се нађете у Вазнесењском храму Свето Александроневске Тројицке Лавре, где су одмах поред надгробне плоче на којој пише: „Овде лежи Суворов“ и гробови генерала Милорадовића, Саве Владиславића, митрополита Црногорско-приморског Василија Петровића! И после смрти, као путоказ, светли заоставштина не једног, већ мноштва оних који су, гоњени муком, кренули у сеобе за бескрајним плавим кругом у коме је звезда. И не само према Русији, већ на све стране света.

Истичући дугогодишњу богату сарадњу војних издавача са Душаном Бабцем, уредница издања Драгана Марковић је рекла да његова најновија књига попуњава једну од оних историјских белина које су у историографији неизбежне.

- Она прати процес исељавања српског народа у Русију и доноси биографије више од 60 српских официра који су својим војевањем у периоду између империјалне Русије Петра Великог и Октобарске револуције, обележили руску војну историју. Посебну пажњу у својој најновијој књизи, иначе четвртој у издању Медија центра, аутор је посветио генералима и адмиралима српског порекла који су проносилу славу руске војске у времену од Петра Првог до Александра Првог, блиставом по руску војну славу. Учешће српских официра на истакнутим командним положајима у руској империјалној војсци, од битака за коначно уређење руских граница са Кином, до победничког уласка руске војске у Париз, увек је занимало не само руске, већ и српске историчаре. Ипак, ово је први пут да се поглед марљивог истраживача усмери ка готово сваком од њих, да се из заборава отргну и они мање познати и да се љубитељи књиге у Србији упознају са великим бројем Срба славних руских војсковођа. Обнављањем српске државности почетком 19. века долази до смањивања броја српских досељеника у Русију, али су појединци и њихови потомци и даље учествовали у значајним догађајима руске војне историје, све до краја династије Романов.


Говорећи о књизи коју је оценио и као рецензент др Алексеј Тимофејев је посебно истакао њену документаристичку вредност.

- Књига др Душана Бабца нас уводи у време које је одавно иза нас, у неке друге услове живота и неке другачије односе међу људима, односе части, пожртвовања, патриотизма. Свака страница те књиге нас враћа у прошлост, омогућава нам да видимо људе о којима се говори, да схватимо њихове мотиве и снагу истрајности коју су поседовали... рекао је поред осталог др Тимофејев.

На крају, аутор је нагласио да књига „Срби - руски војни заповедници од времена Петра Великог до Октобарске револуције“ представља плод вишегодишњег рада на истраживању једне занимљиве теме, значајне како за руску, тако и за српску историографију.   
                                                                                             




 
photoФОТОГАЛЕРИЈА